Muzeum

Muzeum Mazurskie w Owczarni powstało w latach 90-tych XX wieku. Dom, w którym się mieści muzeum został wybudowany ok. 1850 r., dla czterech rodzin pracujących w majątku ziemskim. W okresie międzywojennym mieszkały w nim dwie rodziny, a po II wojnie światowej jedna. Obok znajdował się dwór z 1853 roku, który nie zachował się do czasów współczesnych.
W 1996 r. umieszczono w nim zbiory poświęcone kulturze mazurskiej obejmującej okres od początku XIX w. do połowy XX wieku.

W Muzeum można zobaczyć wnętrza mieszkalne dla typowych domów na Mazurach. W pierwszym pomieszczeniu jest odtworzona izba z XIX w., z meblami i narzędziami pracy z pobliskich okolic. W następnych pomieszczeniach zaprezentowano sypialnie z II poł. XIX w. i z okresu międzywojennego. Centralne miejsce w budynku zajmuje szeroki komin czyli czarna kuchnia, typowe pomieszczenie dla połowy XIX w., gdzie gotowano proste posiłki, pieczono chleb i wędzono mięso. Obok znajduje się kuchnia z wyposażeniem z okresu międzywojennego. Zwiedzanie kończy pokój gościnny z portretami królów pruskich, koronowanych na cesarzy niemieckich i typowymi meblami dla okresu 1871- 1918.