Oferta przewodnicka

Polecamy nie tylko nasze muzeum, ale również zwiedzanie z nami całego regionu. Najlepsi wykwalifikowani przewodnicy zabiorą was w magiczny świat Mazur, pełen tu gotyckich kościołów i krzyżackich zamków.

Możecie z nami podziwiać polską i katolicka kulturę na Warmii i w Świętej Lipce. Kulturę niemiecką i ewangelicką poznamy w budownictwie wiejskim i miejskim Mazur. W Wojnowie zobaczycie pozostałości kultury starowierców, klasztor nad jez. Duś oraz cerkiew prawosławną. Cerkwie grekokatolickie wybudowane po 1989 roku są ozdoba wielu miast Warmii i Mazur.

Cały szlak zwiedzania uprzyjemnią rejsy po Wielkich Jeziorach Mazurskich i kanałach. A tam na taflach jezior nie tylko  jachty i żaglówki, ale również obszary przyrody chronionej zamieszkiwane przez różne gatunki ptactwa wodnego.

Mazury to również obiekty militarne związane z I i II wojną światową. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest była polowa kwatera Hitlera w Gierłoży, skąd dowodził działaniami na froncie wschodnim, oraz XIX-wieczna  Twierdza Boyen w Giżycku, największy militarny obiekt na Warmii i Mazurach

Proponowana trasa jednodniowa:
Święta Lipka – sanktuarium i klasztor jezuitów
Kętrzyn – zamek krzyżacki, obronny kościół św. Jerzego
Gierloż – polowa kwatera Hitlera
Owczarnia – Muzeum Mazurskie, poczęstunek
Giżycko – twierdza Boyen