Aleksander Puszko

Od wielu lat zajmuję się historią Warmii i Mazur. Od zawsze interesowały mnie książki, a szczególnie literatura i historia związana z naszym regionem. Moja praca w Muzeum Mazurskim w Owczarni oraz jako przewodnika wymaga szczególnej znajomości podejmowanych tematów i udzielania odpowiedzi dla zainteresowanych. Przez wiele lat wydawało mi się, że można być regionalistą bez szerszego spojrzenia na świat. Studia historyczne na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie, pozwoliły mi o wiele szerzej spojrzeć na procesy dziejowe zachodzące w europie i na świecie i odnieść je do naszej historii regionu. Dzisiaj inaczej patrzę na wiele spraw związanych z problematyką historyczną. Wiedza zdobyta na studiach pozwala mi swobodnie poruszać się po wielu trudnych tematach związanych z naszym regionem i przekazywać rzetelne informacje dla młodzieży szkolnej i turystów.

Gabriela Puszko

Z Mazurami jestem związana od urodzenia. Wychowałam się tu pomiędzy różnymi grupami społecznymi, które obecnie zamieszkują nasz region. W moim domu krzyżują się tradycje kultury wschodniej ze strony ojca i męża, a tradycję pruską odziedziczyłam po mamie. Na co dzień zajmuję się prowadzeniem Muzeum Mazurskiego i kuchni regionalnej w naszym lokalu gastronomicznym w Owczarni. Wielką satysfakcję mam z prowadzenia pilotażu na terenie całej Polski. Daje mi to możliwość częstych pobytów w Gdańsku, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie. Jest to dla mnie ważne, aby nie zamykać się w swoim małym świecie.
Przewodnictwo po regionie jest integralną częścią mojej codzienności, a wizyty w Olsztynie, Fromborku, Lidzbarku Warmińskim zawsze są bardzo przyjemne. Również z wielką chęcią oprowadzam grupy po Mazurach, które są bliskie mojemu sercu np. Giżycko, Mikołajki, Święta Lipka.